Současnost 

2021 Prořezání stromů

Letité stromy, které jsou v bezprostřední blízkosti, již kapličku ohrožovali. Proto byla pozvána profesionální firma, která všechny stromy ošetřila, prořezala a hlavní větve zajistila lany. 

2020 Obnovení věžičky a fasády kapličky

V roce 2020 jsme nechali znovu natřít věžičku kapličky. Obnovu a opravu si zasloužila celá kaplička, proto došlo i na fasádu kaple. 

2014 Kaplička s novou střechou

Vážení příznivci kapličky sv. Kříže na Ostaši, máme pro Vás dobrou zprávu. První letošní sníh již padl na kompletně zrekonstruovanou střechu, která je pokrytá historickou břidlicí, ručně lámanou, která byla zakoupena z rekonstruovaného kostela Svatého Petra a Pavla v Broumově. Střecha budou sloužit dalších minimálně 70 let a jsme rádi, že se rekonstrukce celé veže a střechy kapličky sv. Kříže na Ostaši dokončila ve velmi zdařilé podobě. Kapličky vstupní dveře a nástěnka mají obnovený nátěr. Přijďte se podívat. Rodina Netíkova

10/2013 Netradiční koncert na střechu kapličky!

V neděli 20.10.2013 proběhl koncert, při kterém se získali nové finanční prostředky pro obnovu střechy kaple.

Čekali na vás domácí produkty, které jsme připravili přímo pro tuto akci. Děti se povozili na ponících a namalovali nám kapličku. Gurmáni si pochutnali na připraveném občerstvení, jako byl například výborný štrůdl politý vanilkovým pudinkem, chleba se škvarkami nebo ochutnali výbornou dýňovou a dršťkovou polévku. K tomu všemu nám hrála kapela Odmocnina z pomeranče, která je při ZUŠ Broumov. Akci navštívilo a podpořilo přibližně 200 lidí. Jsme rádi, že tolika lidem záleží na osudu kapličky. Děkujeme za pomoc všem zúčastněným.

Veškerý výtěžek z této akce bude použit na novou střechu kapličky.

V kapli Svatého Kříže na Ostaši se každoročně pořádá mše a to ku příležitosti svátku Povýšení svatého Kříže, který se slaví 14. září. Kříž připomíná utrpení Ježíše Krista, ale zároveň vítězství v Kristu, a stal se znamením křesťanství. Původ svátku Povýšení sv. Kříže pochází z Jeruzaléma, kde se už v 5. století 14. září vystavovaly k veřejné úctě zbytky dřeva z Kristova kříže. Později v roce 614 dobyl Jeruzalem perský král Chosroes II. a kromě jiné kořisti odnesl ze sv. města i uctívané zbytky kříže. Vrácení svatého kříže do Jeruzalema 3. května 628 se dříve slavilo každoročně svátkem Nalezení sv. Kříže (3.5.)

Publikace Žďár nad Metují -malebný kout pod Ostašem, Bureš M. a kol.

Kniha se velice poutavě zajímá o historii Žďáru nad Metují a Ostaše. Zájemcům je k dispozici na Obecním úřadě Žďár nad Metují.

Kniha Žďár nad Metují - malebný kout pod Ostašem